Miasto Lwówek

 

Lwówek Śląski to małe miasto cechujące się niezwykłym klimatem i niepowtarzalnym urokiem.

p5203725

Lwówek Śląski (pol. hist. Lwów, niem. Löwenberg in Schlesien, łac. Leopolis) należy do grupy najstarszych miast Dolnego Śląska. Już we wczesnym średniowieczu Lwówek stał się lokalnym centrum gospodarczym i ośrodkiem osadnictwa wiejskiego. Jego rozwój przyspieszyło także dogodne położenie przy znanym szlaku handlowym zwanym Królewską Drogą (Via Regia) oraz eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic. Miasto leży nad Bobrem oraz jego dopływami: Płóczką, Srebrną i Widnicą, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego. Lwówek Śląski liczy obecnie około 10 tysięcy mieszkańców. Znajduje się ok. 20 km na południe od Bolesławca i 35 km na północ od Jeleniej Góry.

Lokacja i związane z nią przywileje spowodowały szybki rozwój miasta. Lwówek nie tylko rozwijał się gospodarczo -wzrosła także jego rola jako ośrodka władzy- w 1243 roku książę Bolesław Rogatka zorganizował w mieście pierwszy na Śląsku turniej rycerski. W 1329 roku miasto liczyło około 11 tysięcy mieszkańców i należało do najludniejszych ośrodków miejskich na Śląsku. W miarę rozwoju miasta lwóweccy mieszczanie uzyskiwali różne przywileje; prawo do organizacji targów i jarmarków, handlu solą, bicia własnej monety itd. We Lwówku istniało kilka cechów, z których najbardziej znaczącym był cech skupiający sukienników.

p5203731

Na początku XVII wieku miasto liczyło ponad 8 tysięcy mieszkańców. Funkcjonowało w nim 450 warsztatów sukienniczych, które wspaniale prosperowały. Kres przyniosła wojna trzydziestoletnia (1618-1648), w trakcie której Lwówek został spustoszony i dokumentnie zniszczony. Zniszczenia wojenne, straty ludnościowe oraz pożary w latach 1659 i 1704, spowodowały, że prawie przez cały wiek XVIII miasto wegetowało. Niewielkie ożywienie gospodarcze nastąpiło pod koniec XVIII wieku. Lwówek, liczący wówczas nieco ponad 2600 mieszkańców, skorzystał z koniunktury, jaka zapanowała w Prusach. Rozwój gospodarczy został zahamowany w trakcie wojen napoleońskich. Wówczas przebywał w mieście sam "bóg wojny" - cesarz Napoleon Bonaparte, który zwyciężył Prusaków podczas tak zwanej "pierwszej bitwy nad Bobrem" - 22 sierpnia 1813 roku. Tak zwana "druga bitwa nad Bobrem", stoczona 29 sierpnia 1813 roku, zakończyła się klęską Francuzów.

Dopiero w drugiej połowie XIX nastąpiło pewne ożywienie gospodarcze.

W okresie międzywojennym nadzieje na bardziej aktywny rozwój nie spełniły się. Wprawdzie liczba ludności wzrosła do ponad 6 tysięcy, ale zmalała liczba zakładów przemysłowych i rzemieślniczych. Procesu degradacji gospodarczej miasta nie zdołał nawet zatrzymać specjalny program pomocy prowincjom wschodnim Rzeszy Niemieckiej wdrożony w 1937 roku. W czasie II wojny światowej pogłębił się zastój gospodarczy miasta, które w 1945 r. zostało zniszczone w 40%.

p5203732

Lwówek Śląski, zajęty ostatecznie przez wojska radzieckie 9 maja 1945 roku, został na mocy ustaleń konferencji poczdamskiej przekazany Polsce. Dotychczasową ludność miasta wysiedlono do Niemiec. Już w maju 1945 miasto staje się ośrodkiem polskiej administracji powiatowej, funkcję tę pełni do czerwca 1975 roku i ponownie od roku 1999. Ponadto od 1973 roku jest siedzibą gminy miejsko wiejskiej, obejmującej aktualnie miasto Lwówek Śląski i 28 wsi.

Będąc w Lwówku Śląskim, oprócz Browaru Lwówek, trzeba także zwiedzić Ratusz Miejski wzniesiony w 1242 roku i rozbudowany w 1480 roku. Wieżę wybudowano w latach 1500-04. Następna przebudowa miała miejsce w latach 1522-24, a ostatnia podczas której dodano elementy renesansowe w 1546 roku. W latach 1902-05 zmieniono część z podcieniami według projektu wybitnego architekta Hansa Poelziga. Jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce, zachował wiele z dawnego wystroju wnętrz. Wokół niego rynek zabudowany typowymi blokami w miejscu kamienic, które spłonęły w 1945 roku. Pomimo tego, że nadawały się w większości do odbudowy przyjęto inną koncepcję i niestety miasto wygląda dzisiaj nieciekawie. Zachowało się parę cennych obiektów rozrzuconych na terenie całego dawnego starego miasta. Renesansowy zamek w dawnych Płakowicach (obecnie dzielnicy Lwówka Śląskiego) wybudowano w XVI wieku i była to wtedy największa na Śląsku budowla obronna. Zamek warto zwiedzić chociażby dla pięknych arkad otaczających jego dziedziniec.

Miasto otacza prawie pełny pierścień murów obronnych z zachowanymi dwiema basztami bram Lubańskiej i Bolesławieckiej. Powstały w XIV wieku, uszkodzone w 1643 roku i odbudowane w 1650 roku. Zachował się także zewnętrzny pierścień z bastejami.

Lwóweckie Lato Agatowe to impreza typowo plenerowa odbywająca się nieprzerwanie od 1998 roku. W połowie lipca, przez 3 dni rynek lwówecki odwiedza blisko 50 tysięcy gości z kraju, jak i zagranicy. Lato Agatowe to przede wszystkim międzynarodowa giełda minerałów, która została nazwana mianem największej imprezy mineralogicznej w Polsce:

  • ponad 170 stoisk w tym ponad 60 prezentujących wyłącznie minerały i skamieniałości
  • kilkanaście wystaw tematycznych i kolekcjonerskich
  • kilka stanowisk z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych oraz płukania złota
  • chata walońska z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym
  • rajdy do pól agatowych
  • bezpłatne ekspertyzy okazów
  • warsztaty dla zbieraczy minerałów

Lwóweckie Lato Agatowe to również bogaty program estradowy odbywający się na dwóch scenach. Występy polskich i zagranicznych gwiazd weszły już na stałe do programu Lwóweckiego Lata Agatowego, podobnie jak jarmark rozmaitości z wieloma stoiskami rozlokowanymi wokół rynku. To również wielki festyn rodzinny, podczas którego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Zbiór artykułów o Lwówku Śląski

Prezentujemy bardzo obszerny zbiór archiwalnych artykułów o Lwówku Śląskim. Artykuły ukazywały się w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, przez lata gromadził je nieżyjący już lwówecki dziennikarz Zygmunt Jędrasiak.

 

Polecamy

polecamy muzeum   

Browar Lwówek

Traugutta 7, Lwówek Śląski
dolnośląskie, 59-600
tel. 75-643-18-80

Newsletter

Śledź nas

© 2013 - Browar Lwówek 1209 | Realizacja Sensorama - Strony Joomla